OSP Siedliska
1 miejsce w zawodach z pierwszej pomocy!!!

1 miejsce w zawodach z pierwszej pomocy!!!

W piątkowe popołudnie (17.05.2024r.) na stadionie TS Tuchovia odbyły się I Gminne Młodzieżowe Zawody W Ratownictwie W Ramach Pierwszej Pomocy.

Naszą jednostkę na tych zawodach reprezentowały 2 drużyny:
- OSP Siedliska I w składzie: Wiktoria Kita, Patrycja Gacek, Oliwia Kita i Nikola Klimek;
- OSP Siedliska II w składzie: Weronika Urbanek, Łukasz Rejkowicz, Sergiusz Mikuta i Hubert Wajda.
Prócz naszej OSP na starcie stanęła MDP z OSP Piotrkowice, z którą rywalizowaliśmy o tytuł mistrza Gminy Tuchów, a także gościnnie MDP z sąsiednich gmin, tj. OSP KSRG Gromnik i OSP Zalasowa. Łącznie było to 5 drużyn.

Uczestnicy zawodów musieli udzielić pierwszej pomocy w 5 praktycznych zadaniach:
- osoba spadając ze schodów doznała złamania otwartego nogi z krwawieniem,
- wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej osoby porażonej prądem,
- osoba poparzona olejem podczas smażenia frytek,
- zakrztuszenie podczas gry w piłkę nożną,
- osoba podtopiona.
Przy wykonywaniu tych zadań ocenie poddawane było nie tylko prawidłowe poradzenie sobie z obrażeniami, ale też przeprowadzenie wywiadu SAMPLE z poszkodowanym i udzieleniu mu wsparcia psychicznego, zadbanie o bezpieczeństwo własne, wzajemna współpraca zespołu czy właściwe zgłoszenie zdarzenia na nr 112. Dodatkowo uczestnicy musieli rozwiązać test sprawdzający wiedzę teoretyczną.

Z tego miejsca chcielibyśmy się pochwalić sukcesem, ponieważ nasze druhny: Wiktoria, Patrycja, Oliwia i Nikola zajęły 1 miejsce🥇🏆 i będą reprezentować Gminę Tuchów na zawody powiatowych z udzielania pierwszej pomocy!!!😁W nagrodę została przyznana profesjonalna apteczka pierwszej pomocy. W rywalizacji gminnej 2 miejsce🥈 przypadło druhnom z Piotrkowic, a 3 miejsce🥉naszemu drugiemu zespołowi, w składzie, którego była Weronika, Łukasz, Sergiusz i Hubert. Przedstawiona została również łączona klasyfikacja, w której uwzględnione zostały drużyny spoza Gminy Tuchów i tu również nasze druhny zajęły 1 miejsce! 🥇🏆 Nasz 2 zespół zajął w tej łączonej klasyfikacji 4 miejsce na 5 zespołów. Jednakże wszystkie 5 startujących zespołów zaprezentowało naprawdę dobry poziom oraz wiedzę z zakresu pierwszej pomocy👏 i o ostatecznych miejscach decydowały można powiedzieć, że niuanse w sposobie udzielania pomocy przez poszczególne drużyny.

Dziękujemy organizatorom, ratownikom medycznym, sędziom i pozorantom za przygotowanie zawodów oraz scenek ratowniczych na naprawdę realistycznym poziomie👏. Dzięki zawodom przeprowadzonym w takiej formule młodzież miała szansę zaznajomić się z ratownictwem, które wykorzysta w codziennym życiu udzielając pomocy czy to swojej rodzinie, znajomym albo przypadkowym osobom. A miejmy nadzieję, że te zawody zaszczepią pasję do ratowania i za kilka najbliższych lat ta młodzież będzie uczestniczyła jako członkowie OSP w akcjach, ratując czyjeś życie.👩‍🚒🧑‍🚒🚒

Dołącz do nas
Google+