OSP Siedliska
Dzień Strażaka

Dzień Strażaka

Co roku, 4 maja w Kościele Katolickim jest obchodzone wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków, hutników, kominiarzy, garncarzy, piekarzy, czyli ogólnie zawodów związanych z ogniem. Jest to zarazem Międzynarodowy Dzień Strażaka.

Święty Florian to męczennik za wiarę z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Według żywotu z VIII w., Florian z Lauriacum urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (Dolna Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Mantem, w pobliżu Krems (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Byył chrześcijaninem. Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom. Przywiedziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji, Akwilin, starał się groźbami i obietnicami zmusić oficera rzymskiego do odstępstwa od wiary. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i zatopiono go w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku. W roku 1184 na prośbę księcia Kazimierza Sprawiedliwego, syna Bolesława Krzywoustego, Kraków otrzymał znaczną część relikwii św. Floriana. W delegacji odbierającej relikwie miał się znajdować także bł. Wincenty Kadłubek, późniejszy biskup krakowski. Ku ich czci wystawiono w dzielnicy miasta, zwanej Kleparzem, okazałą świątynię. Kiedy w 1528 r. pożar strawił tę część Krakowa, ocalała jedynie ta świątynia. Odtąd zaczęto św. Floriana czcić w całej Polsce jako patrona podczas klęsk pożaru, powodzi i sztormów. [ źródło: http://dziennikparafialny.pl/.../dlaczego-sw-florian-jest-pat...]

Z tej też racji dzisiaj, w kościele parafialnym w Siedliskach, odbyła się Msza Święta w intencji strażaków naszej OSP i oraz Posterunku Czasowego PSP. Wziął w niej udział poczet sztandarowy naszej OSP wraz z przedstawicielami jednostki. Z tego miejsca dziękujemy kapłanom za sprawowaną Mszę Świętą i modlitwę w naszej intencji oraz miłe słowa w naszym kierunku. :)

Dołącz do nas
Google+