OSP Siedliska
Strażackie pielgrzymowanie

Strażackie pielgrzymowanie

W poniedziałek (01.07.2019r.) nasi druhowie wzięli udział w jubileuszowej 30. Pielgrzymce Strażaków do Matki Bożej Tuchowskiej, która ma miejsce tradycyjnie podczas otwarcia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego. Poniżej opis tego wydarzenia zaczerpnięty ze strony redemptor.pl.

"Pierwszego dnia lipca 2019 r. o godzinie 18.00 rozpoczęliśmy to wielkie świętowanie uroczystą Mszą Świętą, której przewodniczył ks. bryg. Władysław Kulig, Kapelan Małopolskich Strażaków. W Eucharystii uczestniczyli też licznie zebrani członkowie pielgrzymki strażaków, policjantów i orkiestr dętych. Można było także podziwiać poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszyscy pielgrzymi zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Kazanie na otwierającej Wielki Odpust Tuchowski Eucharystii wygłosił ks. prałat Czesław Haus, Diecezjalny Duszpasterz Straży Pożarnych. Homilię rozpoczął on od wzruszającej legendy, która skierowała naszą myśl ku wielkiej matczynej miłości, potrafiącej działać cuda. Przypomniał nam, że kochający Bóg nie zostawił nas samych z naszymi problemami i grzechami, lecz dał nam wspaniałą Matkę, Opiekunkę i Nauczycielkę. Przypomniał nam on, że Matka Boża czujnie słucha swoich dzieci, gotowa w każdej chwili przyjść nam z pomocą. Dlatego właśnie, kiedy nasze problemy nas przytłaczają, gdy inne drogi zawiodą, możemy zawsze uciec się do naszej Matki. Ksiądz prałat z wielkim wzruszeniem mówił o licznie zgromadzonych pielgrzymach i jakby chcąc ich umocnić, powiedział: „Wierzę, że nikt z tych, którzy przyszli do Matki z wiarą, nie odejdzie stąd z pustymi rękami”. Wyraził on też ufność w to, że wiara polskich katolików nie jest, jak niektórzy mówią, powierzchowna i słaba, ale jest głęboko zakorzeniona i pali się w sercach zgromadzonych. Zakończył on kazanie wezwaniem, by zawsze mieć otwarte serce dla Maryi, Matki Boga.

Po Eucharystii miało miejsce błogosławieństwo wozów strażackich. W tym czasie głos syren niósł się na całą okolicę. Wieczór uwieńczył koncert strażackich orkiestr dętych, który odbył się na placu sanktuaryjnym w ramach Wieczoru Maryjnego."

Dołącz do nas
Google+