OSP Siedliska
Wielki Odpust Tuchowski

Wielki Odpust Tuchowski

Jak co roku, w sobotę 1 lipca nasi strażacy pielgrzymowali przed cudowny obraz Matki Bożej Tuchowskiej wraz z innymi jednostkami OSP i PSP na otwarcie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

Z naszej jednostki w tej pielgrzymce uczestniczył poczet sztandarowy oraz członkowie OSP. 2 naszych druhów czuwało nad bezpieczeństwem podczas tego wydarzenia.

Opis ze strony tuchowskiego sanktuarium:

"Po raz kolejny, w sobotni wieczór o godzinie 18.00, rozpoczął się Wielki Odpust Tuchowski. W Mszy Świętej inaugurującej wydarzenie tradycyjnie wzięli udział strażacy oraz członkowie orkiestr dętych, a także policjanci. Tegoroczny odpust przeżywamy pod hasłem „Maryjo, pomóż nam odważnie głosić Ewangelię”. Nawiązuje ono do programu duszpasterskiego ogłoszonego w całej Polsce.

Wierni zgromadzeni licznie na placu zostali przywitani przez o. Bogusława Augustowskiego CSsR, kustosza sanktuarium i proboszcza parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystej Eucharystii przewodniczył JE o. bp Marek Pątek CSsR, biskup diecezji Coari w Brazylii. Pierwszą podczas tego odpustu homilię wygłosił ks. prałat Józef Jasiurkowski – kapelan strażaków, proboszcz z Żyrakowa.
Nawiązując do faktu, iż obchodzimy pierwszą sobotę miesiąca, kaznodzieja oparł swoje rozważania na przykładzie Niepokalanego Serca Maryi. Jest ono sercem miłującym, czujnym, znajdującym się blisko Jezusa. Najważniejszym zadaniem Maryi jest czuwać nad Synem, słuchać Go, czuwać nad Kościołem. Jej serce nigdy nie było zarozumiałe, lecz zawsze jest kochające, czujne. Ks. Józef zaznaczył, że my także zostaliśmy wybrani do godności dzieci Bożych i obdarzeni talentami. Powinniśmy więc nakłonić swoje serce ku większemu miłowaniu Boga za jego dary. Przypominając hasło roku duszpasterskiego – „Idźcie i głoście”, ks. prałat mówił, że przychodzimy do Maryi, aby uczyć się, jak żyć, jak głosić Ewangelię. Należy być zjednoczonym z Jezusem tak jak Ona. Świadectwo życia zgodne z Ewangelią może przemienić nasze życie prywatne, rodzinne, społeczne. Na koniec, jako kapelan strażaków, kaznodzieja skierował się do zgromadzonych służb mundurowych: polskie społeczeństwo potrzebuje waszej służby. Chrystus potrzebuje waszego serca przepełnionego miłością. Skłonił również wszystkich zgromadzonych do refleksji nad pytaniami: czy moje życie jest dojrzałe do obowiązku, czy jest darem dla innych, bezinteresowną służbą?
Po Eucharystii celebransi wraz z asystą liturgiczną udali się na parking sanktuaryjny, aby pobłogosławić pojazdy straży pożarnej.
Dzień zakończył się koncertem strażackich orkiestr dętych oraz modlitwą różańcową na dróżkach maryjnych z udziałem sanktuaryjnej orkiestry."

Źródło: http://sanktuariumtuchow.pl/…/wielki-odpust-tuchowski-2017…/

Dołącz do nas
Google+