OSP Siedliska
Honorowa Warta przy Grobie Pana Jezusa

Honorowa Warta przy Grobie Pana Jezusa

Nasza OSP kultywuje tradycję wystawiania honorowej warty przy Grobie Pańskim, której początki w Siedliskach datuje się na okres po zakończeniu II wojny światowej, gdy jeszcze nie istniała nasza jednostka.

Gdy w 1955r. powstała OSP w Siedliskach obowiązki wystawiania warty przejęli nasi druhowie. W związku z tym w obecnym roku nie mogło być inaczej i w Wielki Piątek nasi druhowie wzięli udział w Liturgii Wielkopiątkowej by następnie niosąc baldachim asystować księdzu przy przeniesieniu Pana Jezusa do Grobu w dolnym kościele, gdzie została wystawiona honorowa warta, która trwała do godziny 24:00.

W Wielką Sobotę warta trwała od 7:00 do zakończenia Mszy Świętej Wigilii Paschalnej, czyli do około 20:00. W międzyczasie nasi strażacy zbierali do hełmów poświęcony pokarm od mieszkańców Siedlisk, by następnie zjeść go w "miejscu stacjonowania", czyli w salce katechetycznej. :D O 12:00 dźwiękiem kołatek nasi strażacy oznajmili, że wybiło południe. Jest to związane z trwającą do obrzędów Wielkosobotnich ciszą dla uczczenia Męki Pana Jezusa i w związku z nią nie używa się w Kościele dzwonów. Do zadań naszych strażaków należało także rozpalenie ogniska przed Mszą Świętą o 18:00.

W niedzielę nasi strażacy rozpoczęli wartę o 5:40 i trwała ona do 6:30. O tej godzinie nasi druhowie wzięli udział w uroczystej Procesji Rezurekcyjnej, która oznajmiała światu o Zmartwychwstaniu Pana Jezusa. Podczas niej nasi druhowie z przodu procesji tworzyli uroczysty pochód, nieśli figurę Jezusa Zmartwychwstałego, baldachim oraz chorągwie i sztandar OSP. Po niej nasi druhowie uczestniczyli w Mszy Świętej Rezurekcyjnej.

Osoby, które pełniły tę, jakże zaszczytną, honorową wartę przy Grobie Pańskim to: Krzysztof Gacek, Jakub Łątka, Konrad Opałka, Michał Iwaniec, Patryk Wajda, Sebastian Górka, Daniel Rosiak, Dawid Serafin, Szymon Kiełtyka, Łukasz Sowa i Szymon Łazarek. Głównymi rozprowadzającymi wartę byli: Sławomir Urbanek i Rafał Rąpała.

Dołącz do nas
Google+