OSP Siedliska
Akcja powodziowa 15-17 maj 2014r.

Akcja powodziowa 15-17 maj 2014r.

Trochę spóźnione podsumowanie działań w związku z ulewnymi opadami, które nawiedziły nasz region 2 tygodnie temu.

Nasza jednostka w związku z nadciągającymi ulewnymi opadami została postawiona w stan gotowości bojowej i czekała na nakaz wyjazdu w związku z tym.

We czwartek 15 maja w godzinach wieczornych przy pomocy druhów z OSP Dąbrówka Tuchowska, udaliśmy się na akcje rozwożenia worków z piaskiem po Siedliskach, by mieszkańcy byli przygotowani na ewentualny wylew rzeczki Siedliszczanki. Działania trwały ok. 1,5 godziny.

W piątek 16 maja po przejściu nawałnicy nad naszym regionem koło godziny 21.40 zostajemy zadysponowani do Tuchowa na akcje w związku z zapowiadaną falą powodziową. W drodze do Tuchowa na wysokości skrętu do miejscowości Burzyn, dyspozytor nakazuje cofnięcie się do naszej miejscowości, ponieważ po gwałtownych opadach deszczu, woda zaczęła ściągać z pól uprawnych muł na drogę wojewódzką nr 977 na wysokości Osiedla i przez to dwa auta wpadły w poślizg.Nasze działania polegały na zabezpieczeniu miejsca akcji, wyciągnięciu auta z rowu oraz usuwaniu mułu na drodze, który spływał z pobliskiego pola i którego w zastraszającym tempie przybywało cały czas. Nasze działanie trwały 1 godzinę.

W trakcie działań w Siedliskach dostaliśmy nakaz wyjazdu do miejscowości Burzyn, gdzie nasi druhowie uczestniczyli w akcji powodziowej w związku z wylewającą rzeką Biała wraz z druhami OSP Burzyn oraz OSP Dąbrówka Tuchowska. Działania polegały na obronie budynków przed nadciągającą falą poprzez układanie worków z piaskiem oraz rękawów przeciwpowodziowych przy wjeździe do miejscowości od strony Tuchowa, a także przy zagrożonych domostwach. W czasie prowadzonej ewakuacji mieszkańców, została zadysponowana łódź PSP Tarnów, która stacjonowała w remizie OSP Tuchów. Działania w Burzynie zostały zakończone o 6 rano dnia następnego.

W sobotę 17 maja po godzinie 12 dźwięk syreny rozlega się w naszej miejscowości. Oznacza to kolejny wyjazd. Zostajemy zadysponowani do powalonego drzewa. Nasze działania polegają na usunięciu tego drzewa oraz posprzątaniu po nim. Następnie udajemy się w Dół Siedlisk, gdzie uczestniczymy w akcji usuwania mułu z mostku przy posesji. Po skończeniu tych działań udajemy się do centrum wsi, gdzie czyścimy dwie drogi, które były zamulone po piątkowej nawałnicy. Działania trwały ponad 3 godziny.

Dołącz do nas
Google+