OSP Siedliska
Majowe działania związane z silnymi deszczami

Majowe działania związane z silnymi deszczami

Początkiem ostatniej dekady maja nad region tarnowski nadciąły silne ulewy i jednostki PSP i OSP musiały podejmować interwencje. Nasza jednostka również podjęła kilka interwencji. Poniżej chronologiczny opis zdarzeń.

We wtorek (21.05.2019r.) nad nasz region w godzinach południowych nadciągnęła ulewa o silnym natężeniu. Z upływem godzin już było wiadomo, że dźwięk syreny to tylko kwestia czasu. O godzinie 18:45 SKKM PSP w Tarnowie alarmuje nas na posesję, której groziło zalanie, w Siedliskach na przysiółku Łężna. Po przyjeździe stwierdzono, że doszło do zatkania przydrożnego przepustu, a woda zagraża dwóm posesjom. Nasi druhowie niezwłocznie przystąpili do odetkania przepustu i zabezpieczyli workami zagrożone budynki. Po 1,5 godziny działań nasi druhowie wrócili do bazy. Udział: GBARt 3,5/16 OSP KSRG Siedliska.

W czwartkowy poranek (23.05.2019r.) o godzinie 8:45 nasza OSP udała się pompowania wody z zalanej piwnicy na terenie Siedlisk. Za pomocą pompy szlamowej wypompowaliśmy wodę i po 45 minutach wróciliśmy pełnić dalszą gotowość bojową. Udział: GBARt 3,5/16 OSP KSRG Siedliska.

Po kolejnych ulewach w piątkowy poranek (24.05.2019r.) nasza OSP została zaalarmowana o 9:25 do podtopionego budynku. Dodatkowym zagrożeniem w tym budynku był zalany piec centralnego ogrzewania. Działania polegały na wypompowaniu wody za pomocą pompy szlamowej. Działania trwały około godziny. Udział: GBARt 3,5/16 OSP KSRG Siedliska.

W piątkowe popołudnie o 17:35, po raz drugi w tym dniu, rozbrzmiał dźwięk syreny wzywający naszych druhów do remizy. Powodem alarmu było namulisko na drodze wojewódzkiej nr 977 na terenie miejscowości Siedliska i Dąbrówka Tuchowska. Po dojeździe naszej jednostki, na miejscu był już Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie, który przejął dowodzenie akcją. Zdecydował on o zadysponowaniu dodatkowych sił i środków w postaci jednostek z PSP JRG 2 Tarnów Posterunek Czasowy Siedliska, OSP Meszna Opacka i 2 zastępów OSP Tuchów. Tak duża koncentracja sił i środków było spowodowana jak najszybszym umyciem drogi by móc puścić ruch na DW 977 na odcinku Siedliska-Tuchów, który był zamknięty od południa z powodu wylewu rzeki Biała na pograniczu Siedlisk i Dąbrówki Tuchowskiej. Działania strażaków polegały na wyczyszczeniu drogi z mułu za pomocą szybkiego natarcia, mioteł i łopat. Po około godzinie można było otworzyć ruch na tym odcinku drogi i samochody nie musiały się kierować objazdami. Siły i środki: GBARt OSP KSRG Siedliska, SLOp KM PSP w Tarnowie, GBARt PSP JRG 2 Tarnów Posterunek Czasowy Siedliska, GBARt i GBA OSP KSRG Tuchów, GBA OSP Meszna Opacka.

W sobotę (25.05.2019r.) nasi druhowie kolejny raz interweniowali przy usuwaniu skutków ulew, które nawiedziły nasz region. Po godzinie 15:00, z polecenia telefonicznego SKKM PSP w Tarnowie, nasza jednostka udała się do pompowania wody z zalanego budynku. Działania były standardowe i polegały na wypompowaniu wody za pomocą pompy szlamowej. Udział: GBARt 3,5/16 OSP KSRG Siedliska.

Dołącz do nas
Google+