OSP Siedliska
Chrzest bojowy nowego samochodu w trudnej akcji

Chrzest bojowy nowego samochodu w trudnej akcji

Nierówną walkę z dwoma żywiołami: ogniem i wiatrem przyszło toczyć kilkudziesięciu strażakom gaszącym pożar zabudowań mieszkalnych i gospodarczych w Siemiechowie...

W środowy wieczór kilka minut po godzinie 19 do SKKM PSP w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze domu w sąsiedniej gminie Gromnik, w miejscowości Siemiechów na granicy z Chojnikiem i Gromnikiem.

Do zdarzenia zostały niezwłocznie wysłane zastępy OSP z Siemiechowa, Chojnika i Gromnika, a także PSP z Posterunku Czasowego w Siedliskach. Po dojeździe tych zastępów okazało się, że pali się budynek mieszkalny połączony ze stodołą. Niestety silne podmuchy wiatru przeniósł ogień na zabudowania gospodarcze i uniemożliwiały opanowanie ognia.

W związku z tym o godzinie 19:31 zostaje uruchomiona syrena w naszej miejscowości. Po zgłoszeniu gotowości dostajemy nakaz wyjazdu do Siemiechowa. Należy dodać, że jest to pierwszy alarmowy wyjazd naszego nowego wozu MAN GBARt 3,5/16. Wraz z nami, w tym samym czasie dyspozycje wyjazdu otrzymali druhowie z OSP w Tuchowie, a także wysłano zastęp GCBA z PSP JRG1 Tarnów i dowódcę zmiany z JRG 2 Tarnów.

Po dojeździe naszych druhów ogniem objęte były dom, stodoła oraz stajnia. Udało się ewaukować część zwięrząt, lekkich oparzeń doznał właściciel budynku. Górzysty rejon, gdzie było miejsce pożaru, spowodował to, że do pożaru zadysponowana została cysterna z JRG 1 Tarnów, która znajdowała się pod remizą w Chojniku, gdzie był punkt czerpania wody z niej oraz hydrantów. Kolejny punkt znajdował się pod remizą w Gromniku. Dowodzenie nad miejscem pożaru przejął Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Tarnowie. Około godziny 22 udało się zlokalizować pożar. Kolejnym etapem było przelanie pogorzeliska, w którym największy problem stanowiły duże ilości siana i innych materiałów łatwopalnych. W związku z tym do pomocy zadysponowano druhów z OSP Brzozowa i OSP Rzepiennik Marciszewski.

Kilkanaście minut po godzinie 6 rano, po około 11 godzin w akcji, nasi druhowie powrócili do bazy by pełnić dalszą gotowość bojową.

Reasumując w działaniach wzięło udział kilkanaście zastepów z: OSP KSRG Siedliska, OSP KSRG Tuchów, OSP KSRG Chojnik, OSP KSRG Gromnik, OSP Siemiechów, OSP Brzozowa, OSP Rzepiennik Marciszewski i PSP JRG 2 Tarnów Posterunek Czasowy Siedliska, PSP JRG 1 Tarnów i PSP JRG 2 Tarnów.

Link do materiału filmowego z miejsca zdarzenia:

https://www.tarnowska.tv/wiadomosci/2448,siemiechow-plonie-dom-przybudowka-i-zabudowania-go?fbclid=IwAR1pL8BtyacjktVneT2seKJu4dK8HPJzuqd2hh3jdMwWAWzrDT7p_IHKOug

Dołącz do nas
Google+