OSP Siedliska
Groźna nawałnica i jej skutki

Groźna nawałnica i jej skutki

W sobotnie popołudnie (06.05.2017r.) nad naszym regionem przetoczyła się gwałtowna burza, która dała nawalny opad deszczu oraz gradu, który spowodował zamienienie się okolicznych krajobrazów na pewien czas w zimowe, a sam deszcz duże podtopienia w okolicy.

O godzinie 16:38 Stanowisko Kierowania Komendy Miejskiej PSP w Tarnowie uruchamia syrenę alarmową naszej OSP. Trwająca w tym czasie nawałnica i zalane drogi powodowały trudności naszym strażakom by dostać się do remizy, a niektórzy z naszych druhów nie mogli się zjawić, ponieważ musieli bronić swoich posesji przed podtopieniami. Po zgłoszeniu gotowości dostajemy nakaz wyjazdu do Dąbrówki Tuchowskiej, gdzie doszło do zalania posesji. Należy dodać, że ta miejscowość bardzo ucierpiała podczas tej burzy. Po skończeniu działań wracamy się do Siedlisk, gdzie podejmujemy kolejne interwencje. Nasi druhowie rozwożą worki z piaskiem do domostw najbardziej zagrożonych zalaniem przez potok Siedliszczanka. W trakcie tych działań wpływa polecenie podjęcia interwencji na jednej z posesji, gdzie duże rozlewisko na łące podtapiało zabudowania gospodarcze. Nasze działania polegały na zabezpieczeniu zagrożonego mienia workami z piaskiem, a także na wypompowaniu wody. W międzyczasie udaliśmy się na kolejną akcję, która dotyczyła wymycia zamulonej drogi gminnej w centrum wsi. Ostatnią interwencją jaką podjęliśmy było pompowanie wody z zalanej piwnicy. Działania zakończyliśmy przed godziną 22:00. Jednak nie oznaczało to zamknięcia naszych statystyk wyjazdowych.

W niedzielny poranek o godzinie 09:57 dźwięk syreny ponownie rozbrzmiewa w naszej miejscowości. Dostajemy nakaz wyjazdu do usunięcia namulisk, które stanowiły poważne zagrożenie i utrudnienie na odcinku drogi wojewódzkiej nr 977 na granicy Siedlisk i Dąbrówki Tuchowskiej. Ze względu na to, że owe zamulenia były dość wielkie na polecenie Kierującego Działaniem Ratowniczym dyspozytor zadysponował druhów z Dąbrówki Tuchowskiej, którzy pomogli nam uprzątnąć jezdnię. Działania skończyliśmy po 3 godzinach. Po godzinie 15:00 udaliśmy się do czyszczenia parkingu przy sklepie w Siedliskach. Działania trwały niecałe 3 godziny.

Poniedziałek również był pracowity dla naszych strażaków. Po godzinie 9:10 udaliśmy się do pompowania wody z zalanej piwnicy. Kolejne działania jakie podjęliśmy to czyszczenie drogi gminnej, a także uprzątnięcie zamuleń na posesji. Działania zostały zakończone przed godziną 15:00. O 18:30 podjęliśmy kolejne działania, które dotyczyły wyczyszczenia z mułu dwóch dróg: powiatowej i gminnej w naszej miejscowości. Po półtorej godzinie wróciliśmy do bazy. Jednak nie oznaczało to wolnego dla naszych druhów. Należały wyczyścić sprzęt i sprawdzić czy jest gotowy do użycia przez naszych druhów podczas kolejnych akcji.

Dołącz do nas
Google+