OSP Jodłówka-Wałki
Obchody Święta Niepodległości w Koszycach Wielkich

Obchody Święta Niepodległości w Koszycach Wielkich

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Koszycach Wielkich mieszkańcy gminy Tarnów uczcili jak zwykle radośnie. 11 listopada w Koszycach Wielkich nie zabrakło więc występów artystycznych, poczęstunku prawdziwą wojskową grochówką oraz gulaszem węgierskim a także koncertu Zbigniewa Wodeckiego. Jednak co najważniejsze, organizatorom wydarzenia udało się połączyć tą zabawę z promowaniem wartości patriotycznych.

Ojczyznę wolną pobłogosław Panie...

Obchody rozpoczęła Msza święta dziękczynna pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kamieniecko – podolskiej Leona Dubrawskiego. W jej trakcie, wygłaszający homilię proboszcz miejscowej parafii ks. Kazimierz Bonarek przypominał zgromadzonym o randze uroczystości patriotycznych w naszym życiu – Polska żyje wolna! Niezależnie kim jesteśmy, gdzie pracujemy, dajmy cząstkę siebie i pamiętajmy o tych, co walczyli o wolność Waszą i Naszą – apelował duszpasterz. Po zakończonej eucharystii Biskup Leon Dubrawski przypomniał zgromadzonym o ich tożsamości deklamując wspólnie ze zgromadzonymi prosty, lecz jakże wymowny wierszyk "Kto Ty jesteś...". - Ojczyzna jest matką i ojcem, a my wszyscy jesteśmy jej dziećmi. Czcijmy ją więc i szanujmy, tak jak mówi nam czwarte przykazanie – napominał biskup.

Świętujmy poważnie i radośnie zarazem...

Po zakończonej eucharystii prowadzący imprezę powitali licznie zgromadzonych mieszkańców oraz przybyłych gości – parlamentarzystów ziemi tarnowskiej Roberta Wardzałę oraz Michała Wojtkiewicza, Członka Zarządu Powiatu Józefa Lazarowicza, Radnych Powiatowych Tomasza Stelmacha, Mariusza Tyrkę oraz Pawła Smolenia, Komendanta Komisariatu Policji Tarnów – Centrum Jana Pytkę, Prezesa Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa Adama Flagę, radnych gminnych, księży, Naczelników i Prezesów gminnych jednostek OSP, sołtysów oraz Zbigniewa Radonia z Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Gospodarz uroczystości, wójt Grzegorz Kozioł podkreślił charakter uroczystości - Powinniśmy cieszyć się wolnością, a tej naszej radości winno towarzyszyć poczucie dobrze pojmowanej narodowej dumy. Nie zważając na waśnie i spory, a wręcz na przekór nim, świętujmy poważnie i radośnie zarazem, dziękujmy Bogu za niepodległość, oddajmy cześć przodkom, którzy o wolność walczyli i bawmy się razem – podkreślał wójt.

Naród bogaty młodzieżą

I właśnie młodzież z koszyckiego gimnazjum zafundowała widzom niezwykłe widowisko. W spektaklu "Dyslekcja historii, czyli tragedia grecka o tym, jak stracić niepodległość", przypomnieli oni widzom jak łatwo w dzisiejszych czasach zapomnieć o autorytetach, jak łatwo zapominieć o tych, którzy w obronie naszej Ojczyzny i jej wolności walczyli. Występ w reżyserii Mirosława Poświatowskiego posiadał mocny wydźwięk patriotyczny, a za całe przedstawienie oraz profesjonalizm wykonujących je młodych aktorów, publiczność nagrodziła twórców gromkimi oklaskami.

Két jó barát

Koszyckie uroczystości to również mocny akcent węgierski. Z wizytą przybyły bowiem delegacje z partnerskich miast: Jászalsószentgyörgy z burmistrzem Imre Szarvaka na czele, Jaszdózsa w osobie burmistrza Istvana Szerencsesa oraz Siedmiogrodzkiego Csíkszentsimon wraz z włodarzem tamtejszego samorządu Laszlo Fabianem. Goście zachwycili uczestników uroczystości dwiema równie wyśmienitymi ucztami muzycznymi. Córka burmistrza Istvana Szerencsesa - Martyna zaprezentowała ludowe piosenki węgierskie w pięknym wystepie wokalnym. Natomiast z Csíkszentsimon zawitała młodzieżowa orkiestra dęta. Wzruszający koncert w ich wykonaniu uwieńczyły wykonania polskich utworów: porywających do śpiewu "Hej sokoły" oraz nagrodzonej owacjami na stojąco ulubionej pieśni Ojca Świętego Jana Pawła II – "Barki". Goście z zagranicy odwiedzając gminę Tarnów zawsze przywożą ze sobą cząstkę Węgier, o czym świadczy chociażby okazała brama seklerską zdobiąca centrum wsi w Koszycach Wielkich. Tym razem częstowali wszystkich uczestników uroczystości własnoręcznie przyrządzonym gulaszem. Do poczęstunku przyłączył się samorząd gminy Tarnów z prawdziwą wojskową grochówką.

Przybyli ułani pod okienko

W myśl znanej piosenki "każdy śpiewać może", organizatorzy wydarzenia zaprosili uczestników do wspólnego śpiewania, rozdając w tym celu okolicznościowe śpiewniki, oraz biało – czerwone chorągiewki, podkreślające charakter dnia. Do śpiewu zachęcał wszystkich chór ze szkoły w Woli Rzędzińskiej pod nadzorem nauczycielki Joanny Wróbel. Prawdziwie patriotyczne nuty zagrali członkowie Orkiestry Dętej z Woli Rzędzińskiej pod batutą Józefa Bałuta, których występ doceniła nie tylko publiczność, ale i Zbigniew Wodecki, który wysłuchawszy koncertu, ciepło wyrażał się o ich umiejętnościach. Niespodzianki dla uczestników uroczystości przygotowała również Rada Rodziców koszyckiej placówki w postaci loterii fantowej jak i ciast domowego wypieku, które można było nabyć za symboliczną opłatę. Najmłodsi z obecnych na sali patriotów mięli okazję wyrazić swoją dziecięcą miłość do Ojczyzny malując na swej twarzy nasze narodowe barwy.

Zacznij od Bacha

Kiedy hala widowiskowo – sportowa w Koszycach Wielkich wypełniła się do ostatnich centymetrów, na scenie pojawił się Zbigniew Wodecki. Piosenkarz zaśpiewał swoje znane przeboje, przy których publiczność klaskała, śpiewała – po prostu dobrze się bawiąc. Muzyk nie szczędził obecnym również anegdot ze swojego ciekawego życia oraz zasłyszanych historyjek, doprowadzając słuchaczy do śmiechu. Największy entuzjazm publiczności wzbudziło jednak wykonanie niezapomnianego utworu "Pszczółka Maja". W podziękowaniu za wspaniały występ "Piekarnia – Cukiernia Strusinianka" przygotowała dla Zbigniewa Wodeckiego okazały tort.

Wygrać każdy może

Na zakończenie odbyło się losowanie nagród w loterii fantowej, w której do wygrania były nagrody ufundowane przez organizatorów takie jak m.in. tablet, rower, karnety na zmianę opon, wiertarka czy nawigacja.

Za pieniądze unijne

- Jak co roku spotkaliśmy się 11 listopada, aby oddać hołd wolności. W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim przybyłym zarówno mieszkańcom gminy Tarnów jak i okolic. Słowa podziękowania należą się wszystkim, którzy swoją pracą przyczynili się do zorganizowania wydarzenia. Pracownikom Zespołu Szkół Publicznych w Koszycach Wielkich z dyrektorem Mariuszem Parcianko na czele, pracownikom Centrum Animacji Kulturalnej wraz z kierownik Anną Pieczarką, strażakom z gminnych jednostek OSP za zabezpieczenie wydarzenia. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję również dla księdza proboszcza Kazimierza Bonarka, za całą pomoc w organizacji wydarzenia – podsumowuje obchody wójt Grzegorz Kozioł. - Jednak niezwykle ważny jest fakt, iż na zorganizowanie wydarzenia udało się pozyskać pieniądze z funduszy europejskich - dodaje wójt.

Wydarzenie zorganizowano dzięki pozyskaniu przez organizatora, gminne Centrum Animacji Kulturalnej środków unijnych za pośrednictwem Stowarzyszenia Zielony Pierścień Tarnowa z tzw. "Małych projektów" z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
Więcej zdjęć na: https://plus.google.com/photos/107912877068496255957/albums/5945781577720045457?banner=pwa

Dołącz do nas
Google+