OSP Jodłówka-Wałki
Obchody 3 Maja w Woli Rzędzińskiej

Obchody 3 Maja w Woli Rzędzińskiej

Tradycyjnie w Woli Rzędzińskiej, jednak w innej formule przebiegły gminne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja. W trakcie uroczystości miało miejsce nadanie nazwy centrum wsi w Woli Rzędzińskiej, zasadzenie świerku z Lasu Katyńskiego, a następnie rekreacyjny rajd rowerowy, który przyciągnął blisko dwustu cyklistów.

Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny koncelebrowana przez proboszcza miejscowej parafii księdza Wiesława Książko oraz księdza Tadeusz Wolak, odprawiona w wolańskim kościele parafialnym. Po niej uczestnicy, w uroczystym przemarszu udali się na miejsce uroczystości obok pomnika poległych w centrum wsi. Po zaśpiewaniu hymnu państwowego i powitaniu przybyłych gości w tym parlamentarzysty ziemi tarnowskiej Andrzeja Sztorca, głos zabrał wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł. - Jesteśmy dumni z patriotyzmu naszych przodków, zarówno tych, którzy ratowali ojczyznę przez zaborcami, uchwalając Majową Konstytucję, jak i tych, którzy w szeregach Armii Krajowej, walcząc z okupantem, dawali dowód swego przywiązania do wolności. Potrzeba nam takich uroczystości jak ta dzisiejsza, aby w warunkach wolności, w atmosferze łączności poważnej zadumy z radosną zabawą, przekazywać tę pamięć dla następnych pokoleń. - mówił włodarz naszej gminy.

Następnie miało miejsce uroczyste nadanie centrum wsi w Woli Rzędzińskiej nazwy "Plac Bohaterów Armii Krajowej". - Na niedawnym zebraniu wiejskim my, mieszkańcy, zdecydowaliśmy o nazwaniu Centrum Wsi "Placem Bohaterów Armii Krajowej". Chcemy, aby był to wyraz naszej wdzięczności i naszego uznania dla bohaterskich żołnierzy walczących w strukturach Armii Krajowej, zarówno tych z naszej okolicy, często znajomych czy sąsiadów, jak i z całej Polski. Wierzymy, że poprzez tą nazwę pamięć o Nich będzie wciąż żywa wśród mieszkańców i zostanie godnie przekazana przyszłym pokoleniom - mówił sołtys Woli Rzędzińskiej Mieczysław Nytko.

Uroczystego odsłonięcia tablicy z nową nazwą dokonali przedstawiciel Związku Żołnierzy Armii Krajowej Małgorzata Wielgus wraz z przedstawicielami samorządu gminnego: przewodnicząca Rady Gminy Tarnów Wiesławą Miterą, radnymi Andrzejem Prendotą i Mieczysławem Nytko, oraz mieszkanka Woli Rzędzińskiej Barbara Cygan. Na „Placu Bohaterów Armii Krajowej” został również zasadzony świerk z Lasu Katyńskiego, przywieziony przez samorządowców gminy Tarnów w 2010 roku. Następnie złożono pod pomnikiem poległych wieńce oraz kwiaty. Przed zgromadzonymi zaprezentowały się również dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Woli Rzędzińskiej w słowno – muzycznym przedstawieniu. W uroczystościach udział wzięły poczty sztandarowe jednostek OSP oraz szkół z terenu gminy. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta OSP z Woli Rzędzińskiej pod batutą Józefa Bałuta.
źródło: www.gmina.tarnow.pl

Dołącz do nas
Google+