OSP Jodłówka-Wałki
Obchody Dnia Niepodległości 11 listopada

Obchody Dnia Niepodległości 11 listopada

11 listopada w Koszycach Wielkich odbyły się gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym dniu gminę Tarnów odwiedziło wielu gości, w tym delegacje z partnerskich gmin z Węgier i Siedmiogrodu. Uroczystości rozpoczęło nadanie imienia centrum wsi w Koszycach Wielkich. Następnie w hali widowiskowo – sportowej radośnie świętowanie. Plac przyjaźni Polsko – Węgierskiej

Taką właśnie nazwę wybrali w trakcie zebrania wiejskiego mieszkańcy dla centrum wsi w Koszycach Wielkich. Uroczyste nadanie nazwy odbyło się w obecności zgromadzonych mieszkańców oraz gości z Siedmiogrodzkiego Csíkszentsimon z burmistrzem László Fábiániem, którzy kilka lat temu podarowali mieszkańcom bramę seklerską, przybyłych z Węgier przedstawicieli gmin Jászalsószentgyörgy z burmistrzem Imre Szarvákiem oraz włodarza węgierskiej miejscowości Jászdózsa burmistrza Istvána Szerencsésa. – Przez 10 lat przyjeżdżałem do Polski, i tyle dostałem od Polaków, że nigdy się za to nie odwdzięczę. Jak zostałem burmistrzem, od razu pomyślałem o kultywowaniu pięknej tradycji – przyjaźni polsko – węgierskiej - mówi burmistrz Szerencsés. Goście podarowali również mieszkańcom gminy Tarnów tablicę z nazwą centralnego placu.

Msza św. w intencji Ojczyzny

Uroczystości w hali widowiskowo – sportowej rozpoczęła msza św. dziękczynna pod przewodnictwem biskupa Leona Dubrawskiego, ordynariusza diecezji kamieniecko – podolskiej. - Pan Bóg stworzył człowieka wolym. Ta wolność przemawia nie tylko przez usta, ale przez serce i przez duszę. Ja urodziłem się w kraju w którym nie ma wolności, więc patrząc jak Polacy, którzy przez całą swoją historię musieli o tę wolność walczyć, teraz się nią raduj. Modlę się by tak samo było na Ukrainie – mówił w trakcie wzruszającej homilii kaznodzieja nawiązując do aktualnej sytuacji naszych sąsiadów.

Lekcja polska

Następnie na scenie zaprezentowała się młodzież gimnazjalna z pięknym przedstawieniem „Lekcja polska”. Młodych do występu przygotowały nauczycielki Agata Cieślikowska, Joanna Wróbel oraz Małgorzata Smosna. Spektakl wyreżyserował Mirosław Poświatowski.

Aktorzy:

Joanna Zaucha – Caryca
Krzysztof Kudroń – Repnin
Teatr cieni, tańce, śpiew, aktorzy statyści: Klaudia Sznajder, Daria Filipczak, Aleksandra Gajda, Izabela Czernecka, Weronika Smosna, Natalia Bajda, Weronika Majewska, Teresa Milówka, Judyta Kowal, Monika Leżoń, Jagoda Wiśniowska, Estera Majewska, Hubert Januś, Dawid Ślęzak, Mateusz Chrzanowski, Tomasz Kudrański, Natalia Mirek, Aleksandra Pater, Weronika Bania.

Ojczyzno moja kochana

Obchodów niepodległościowych nie mogło zabraknąć bez niejako symbolu trudnych czasów, z którymi zmagali się nasi przodkowie – pieśni i piosenki żołnierskiej. Pieśni intonował uczniowski, do śpiewu zachęcały również śpiewniki i chorągiewki rozdawane przez organizatorów. By nie zabrakło sił częstowano wojskowym bufetem – grochówką oraz bigosem.

Orkiestra Dęta z Csiksenszimon

Prawdziwą gwiazdą listopadowych obchodów okazał się występ orkiestry dętej z Siedmiogrodzkiego Csiksenszimon. Jej skład to młodzi ludzie, którzy od kilku lat koncertują nie tylko w swoim kraju, lecz również biorą udział w międzynarodowych konkursach. Młodzi muzycy zagrali znane węgierskie, polskie i światowe przeboje. Do rytmów zatańczyły też cheerleaderki w kolorowych strojach. Publiczność nagrodziła ich występ aplauzem na stojąco.

Grzegorz Turnau

Na zakończenie obchodów ze sceny popłyneły nuty klimatycznych utworów takich jak „Między ciszą a ciszą” czy „Bracka” w wykonaniu Grzegorza Turnaua. Artysta wykonał swoje największe przeboje w ponadgodzinnym koncercie. – Już kolejny raz, kiedy zaprosiliśmy mieszkańców na radosne świętowanie w Koszycach Wielkich. W programie znalazły się propozycje dla każdego. Dzięki temu mamy okazję przekazać wszystkim pokoleniom tak ważne w dzisiejszych czasach wartości jak patriotyzm i szacunek dla tradycji i naszej pięknej historii – podsumowuje wydarzenie Anna Pieczarka dyrektor gminnego Centrum Animacji Kulturalnej organizującego wydarzenie.
źródło: www.gmina.tarnow.pl
więcej zdjęć: https://plus.google.com/photos/107912877068496255957/albums/6085522887131714049?banner=pwa

Dołącz do nas
Google+