Szanowni Państwo!

Ruch Strażacki na Ziemi Olkuskiej, posiada przebogatą ponad 500- letnią tradycję bo sięgającą1420r. , kiedy to utworzono tzw. Brengardę- była to zawodowa straż ogniowa. W okresie kiedy Olkusz stał się ważnym ośrodkiem górniczym, kruszców srebra i ołowiu nastąpił gwałtowny rozwój miasta. Nie omijały go jednak różne kataklizmy, żywioły ognia, powodzie a także najazdy band rabunkowych. W celu wszechstronnej obrony grodu, utworzono wojsko miejskie a wraz z nim wymienioną Brengardę pod dowództwem por. Hieronima Boćko. Te piękne i chlubne tradycje kontynuuje Ochotnicza Straż Ogniowa, która powstała w 1878 roku czyli obecnie Ochotnicza Straż Pożarna. Po 2 latach działalności władze gubernialne uznały działającą straż i zatwierdziły statut pod nazwą „Ustawa Olkuskiego Towarzystwa Pożarniczego”. Społeczeństwo doceniło działalność Straży Ogniowej i w roku 1885 funduje sztandar- pierwszy sztandar dla naszej straży. W dowód uznania za prace i zasługi w rozwoju oraz umacniania Związku dobrej współpracy, z PSP za zaangażowanie na rzecz przeciwdziałania i zwalczaniu zagrożeń dotyczących ludzi i środowiska, za bezinteresowna pomoc ludziom OSP zostało odznaczone Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Znakiem Związku, Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza. Działacze OSP mając świadomość tego, że siła bojowa, społeczna i moralna w znacznej mierze wyrasta z przeszłości, z tradycji postaw ideowo -moralnych odziedziczonych po poprzednich pokoleniach w latach 70- tych przystąpili do gromadzenia sprzętu, przedmiotów, umundurowania, symboli, dokumentów itp. W dniu 27 maja 1978r. tj w dniu obchodzonego Jubileuszu 500- lecia pożarnictwa olkuskiego 100- lecia działalności naszej jednostki zostaje otwarte Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. W roku 2002 druhowie OSP Olkusz podjęli uchwałę by wybudowany pawilon wystawowo- eksponacyiny Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej nosił imię prezesa mgr. inż. Stefana Ząbczyńskiego Honorowego Obywatela miasta Olkusza, który był wieloletnim prezesem OSP w Olkuszu, człowiekiem głęboko wierzącym, prawym, rzetelnym i niepokornym. Był pionierem olkuskiego pożarnictwa, wszechstronnie uzdolnionym i nadzwyczaj pracowitym.

Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu jest jedna z wyróżniających się pod względem operacyjnym jednostek Powiatu Olkuskiego. Po włączeniu jednostki do Krajowego Systemu Ratowniczo -Gaśniczego w 2001r. jej mobilność znacznie wzrosła.

Szanowni Państwo, znając zaangażowanie dh OSP Olkusz zapewniam, że w dalszym ciągu naszą pracę cechować będzie ofiarność, rzetelność w wykonywaniu obowiązków zgodnie z zapotrzebowaniem społecznym, interesami miejscowymi dla dobra naszego miasta, województwa i Rzeczpospolitej Polskiej.

Prezes OSP Olkusz
Marek Krzykawski

 

Dołącz do nas
Google+