Jesteśmy grupą pasjonatów, którzy łączą miłośc do psów z chęcią pomocy ludziom. Początkiem 2013 roku stworzyliśmy Grupę Ratownictwa Spejalnego OSP Nowy Sącz. Głównym celem naszych działalności jest wspieranie działań Państwowej Straży Pożarnej w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych podczas katastrof budowlanch oraz uczestnictwo w poszukiwaniach osób zaginionych w terenie otwartym.

Jesteśmy wolontariuszami, większość z nas nie jest związana zawodowo ze służbami mundurowymi. Członkowie naszej grupy zdobywali doświdczenie w pracy poszukiwawczo-ratowniczej jako przedstawiciele  innych sekcji OSP oraz zawodowi strażacy działający w strukturach Małopolskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej ( MGPR) w Nowym Sączu. Wielokrotnie brali oni udział w akcach na terenie kraju oraz poza granicami głównie podczas trzęsień ziemi.

Podstawę naszej grupy stanowią psy,  ponieważ to one dzięki swojemu niezwykłemu węchowi i sprawnosci potrafią zastąpić pracę wielu ludzi, a nawet nowoczesnych urządzeń. Pies przeszukuje teren w znacznie krótszym czasie niż człowiek, a jego praca jest bardziej dokładna. Szkolone przez nas psy nie potrzebuja do pracy przedmiotu zapachu zaginionej osoby. Wychwytują cząsteczki zapachu człowieka z powietrza, a następnie lokalizuja zaginionego.

Grupa zrzesza 27 członków, w tym 15 przewodników. Szkolonych jest obecnie 17 psów.

Dołącz do nas
Google+