Historia OSP Myślenice Śródmieście

Widokówka z Muzeum Regionalnego Dom Grecki.JPG   Ochotnicza Straż Pożarna Myślenice Śródmieście powstała w 1873 roku z inicjatywy Andrzeja Marka i Emila Schunke uczestników Powstania Styczniowego. Jest ona najstarszą jednostką na terenie powiatu myślenickiego. Z jej inicjatywy powstało wiele jednostek OSP na tutejszym terenie. Z jednostką związany był również senator i działacz ludowy Andrzej Średniawski.

   W roku 1911, przy wielkim wkładzie pracy braci strażackiej i poparciu finansowym miejscowego społeczeństwa, jednostka dorobiła się własnej strażnicy, która służy strażakom po dzień dzisiejszy. W roku 1914 podczas stacjonowania w niej wojska austriackiego, budynek uległ częściowemu spaleniu. W tym samym roku została przez strażaków i hojność myśleniczan odbudowany. W podobny sposób, w roku 1928, podczas stacjonowania w budynku wojska polskiego budynek znów przez nieostrożność żołnierzy zostaje częściowo spalony i ponownie dzięki wysiłkowi strażaków i obywateli Myślenic odbudowany.

   Przez wiele lat jednostka OSP Myślenice Śródmieście, jako najstarsza na tutejszym terenie, była XXIII Okręgiem Strażackim w Królestwie Galicji i Lodomeri z Wielkim Księstwem Krakowskim, grupującym kilka Rejonów Była ona założycielem wielu jednostek na terenie powiatu myślenickiego. Strażacy ochotnicy OSP Myślenice Śródmieście przez wiele lat jak zawodowcy, ze względu na posterunek zawodowy kierowców, jeździli do większości pożarów, wypadków i klęsk żywiołowych na terenie powiatu, a także za jego granice, obsadzając dwa posiadane samochody beczkowozy GBA i GBAM, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym. W roku 1987 przystąpiono do remontu kapitalnego budynku. W tym czasie na okres prawie dwóch lat, stanowisko kierowania przeniesiono do OSP Myślenice Zarabie, a sprzęt i kierowców do OSP Jawornik, skąd w razie pożaru samochód z kierowcą podjeżdżał po strażaków do Myślenic. Remont budynku przy 50 % wkładzie czynu strażackiego ukończono w roku 1988 i w tym też roku sprzęt, kierowcy, punkt konserwacyjny sprzętu silnikowego i stanowisko kierowania, powróciły do budynku w 115 rocznicę założenia jednostki. Wówczas to przekazano jeden z samochodów OSP Myślenice Śródmieście oraz cały sprzęt w nim znajdujący się, dla OSP Jawornik, nie licząc się z protestami strażaków. Pomimo obietnic, do dnia dzisiejszego drugi samochód nie powrócił do jednostki, degradując ją z typu "S-2" do typu "S-1". Zmuszeni byliśmy zbierać środki aby zakupić nowy samochód i otworzyć drogę jednostce do wejścia do Krajowego Systemu Ratownictwa - Gaśniczego. W obecnym czasie jednostka posiada dwa samochody lekki Ford Transit GLM i średni Mercedes Atego GBA, dzięki temu działa już w KSRG. Działalność jednostki wspierana jest również przez Orkiestrę Reprezentacyjną , która uświetnia wszystkie uroczystości państwowe, kościelne i inne okolicznościowe na naszym terenie.

   Przy jednostce OSP Myślenice Śródmieście działa również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. To my zabezpieczamy większość imprez i uroczystości. To nasi strażacy oddają między innymi krew dla potrzebujących dzieci poszkodowanych w wypadkach.

"BOGU NA CHWAŁĘ - LUDZIOM NA POŻYTEK"

   Służąc niesiemy pomoc wszystkim potrzebującym podczas pożarów, powodzi, wypadków i wszelakich klęsk żywiołowych.

 

Dołącz do nas
Google+