OSP Mników
Pożar traw pod Liszkami

Pożar traw pod Liszkami

O godzinie 19:45 zostaliśmy zaalarmowanie do pożaru traw w miejscowości Cholerzyn. Paliły się suche trawy na łąkach pod Liszkami.

Do akcji udaliśmy się zastępem GBA. Niezwłocznie po przybyciu na miejsce przystąpiliśmy do gaszenia tłumicami i hydronetką. Niedługo po tym do działań przystąpiły jednostki OSP Liszki oraz OSP Kryspinów. Konieczne było zastosowanie szybkiego natarcia, działka, oraz lini gaśniczej. Wraz z podmuchem wiatru płomienie osiągałaby wysokość 3-4 m. Trzy zastępy straży pożarnej gasiły pożar przez pół godziny. O godzinie 20:25 zgłosiliśmy gotowość bojową dyspozytorowi z Krakowa.

*
Wypalając trawy niszczymy przyrodę, a pożarach często giną zwierzęta i ludzie. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto...wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Takie działanie spowodowane jest ludzką głupotą i bezmyślnością, kara grzywny dla podpalacza to 5000 zł.

CO ROKU W POŻARACH WYWOŁANYCH WYPALANIEM TRAW GINĄ LUDZIE, W TYM PODPALACZE, PRZYPADKOWE OSOBY ORAZ STRAŻACY!!!

Dołącz do nas
Google+