Nasza remiza

Remiza OSP Nawojowa Góra mieści się w murowanym budynku zakupionym przez OSP 28 października 1988 roku. Znajduje się ona na działce (nr. ewid. 981) o powierzchni 9 arów, w samym centrum Nawojowej Góry, przy ulicy Nawoja 100. 

Budynek remizy OSP Nawojowa Góra

 

Główny budynek remizy został przez strażaków własnymi siłami zaadaptowany do ich potrzeb (wcześniej znajdował się tutaj zwykły dom mieszkalny). Część została całkowicie oddzielona od reszty budynku (osobne wejście i instalacje wodna i elektryczna), dzięki czemu pojawiła się możliwość wynajmu, jako lokalu użytkowego. Od kilku lat mieści się w tej części zakład fryzjerski. Pozostała część budynku służy strażakom za ich "dom". W latach 90. XX wieku uzupełniono zabudowania o boks garażowy. Obecnie w remizie znajdują się również szatnia, kuchnia/dyżurka, łazienka, Sala Pamięci oraz druga mniejsza sala, obecnie niewykorzystywana przez OSP.

Budynek gospodarczy OSP

Na wyżej wymienionej działce znajduje się także domek gospodarczy, który służy strażakom za magazyn sprzętu gospodarczego, zużytego sprzętu bojowego a także przechowalnię różnych niepotrzebnych na razie "gadżetów".

 


Można powiedzieć, że remiza OSP Nawojowa Góra jest w ciągłym remoncie. Słowo "ciągłym" występuje tutaj z dwóch względów. Po pierwsze, jako dobrzy gospodarze, zawsze znajdziemy element do poprawy, odnowienia czy renowacji. Po drugie, wiadmo jak wyglada sprawa finansów w każdej organizacji pozarządowej, a szczególnie wśród ochotniczych straży pożarnych. Ograniczony budżet pozwala nam jedynie częściowo odnawiać nasze "cztery kąty". I tak od kilku lat systematycznie staramy się ulepszać naszą remizę. Od lat 90. XX wieku (na relację z poprzednich lat nie pozwala młody wiek i pamięć autora tekstu, wcześniejsze dzieje remizy postaram się uzupełnić z dokumentacji i opowieści starszych druhów) oprócz wiżej wymienionej dobudowy boksu garażowego, własnymi siłami zmieniliśmy pokrycie dachowe całej remizy ze starej dachówki na blachę trapezową, wykonaliśmy wylweki i wymieniliśmy podłogi we wszystkich pomieszczeniach, kilkukrotnie malowaliśmy ściany wewnątrz budynku, wymieniliśmy całą stolarkę okienną i drzwi zewnętrzne. Budynek gospodarczy OSP również doczekał się renowacji. Wymieniono poszycie dachowe, naprawiono stolarkę okienną i drzwi wejściowe, a także pomalowano elewację zewnętrzną. Jednak do najwięszych inwestycji poczynionych przez OSP w remizie należy zrealizowana w styczniu tego roku instalacja centralnego ogrzewania.  Do tej pory boks garażowy był w okresie największych mrozów ogrzewany elektrycznie, a pozostała częśc remizy jedynie za pomocą piecy kaflowych w wypadkach "wyższej konieczności", takich jak Walne Zebranie czy Posiedzenie Zarządu OSP. Niosło to za sobą konsekwencje w postaci wysokch kosztów eksploatacji remizy, a także niskiego zaangażowania członków w codzienne życie straży (no bo kto chce uczestniczyć w zbiórce w zimnej sali?).

Prace remontowe w kuchni/dyżurceKorzystając z okazji, że remiza była w "rozsypce" po pracach związanych z instalacją ogrzewania, oraz wykorzystując fundusze, jakie pozostały z kwoty zarezerwowanej przez nas na ten cel, w miesiącach styczniu i lutym br. kontynuowaliśmy prace remontowe w remizie. Jednak, działając zgodnie z zasadą "raz a porządnie", postanowiliśmy ograniczyć nasze prace do pomieszczenia kuchni/dyżurki, w małym stopniu ingerując jedynie w szatnię i łazienkę. Kuchnia/dyżurka naszej remizy zmieniła się nie do poznania, gdyż prace polegały m.in. na położeniu paneli podłogowych, wyburzeniu starego pieca kaflowego, wymianie części umeblowania (wiszących szafek kuchennych i dużej szafy na zastawy, dokumentację i drobne przedmioty codziennego użytku), wyłożeniu ścian kafelkami, wymianie i modernizacji instalacji eletrycznej i malowaniu ścian. Prace w szatni polegały na wymianie instalacji elektrycznej, natomiast w łazience na wymianie instalacji elektrycznej, modernizacji instalacji sanitarnej (zrobienie podłączenia i odpływu do pralki) oraz montażu i podłączeniu bojlera elektrycznego. W połączeniu z efektami prac prowadzonych w poprzednich latach, a obejmujących przede wszystkim Salę Pamięci (wymiana okien, podłogi, malowanie i dekoracja), nasza remiza od środka prezentuje się, mówiąc nieskromnie, bardzo ładnie. Teraz pozostały nam jednynie kosmetyczne zmiany i poprawki, ale to melodia przyszłości. 

Zabytkowa sikawka konna z końca XIX wieku na placu alarmowym OSP


Strażacy OSP Nawojowa Góra korzystają także z jeszcze jednego budynku, tzw. "Starej Remizy". To mały, murowany budynek, znajdujący się przy ulicy Nawoja obok posesji nr. 86. Pierwotnie to ten budynek służył strażakom z Nawojowej Góry, już od lat 30. XX wieku. Jednak z racji małych rozmiarów nie spełniał on swojej funkcji, co wymusiło zakup obecnej remizy. Obecnie budynek ten służy nam do przechowywania m.in. kuchni polowej a także, w okresie letnim, pługa do odśnieżania, zdemontowanego z samochodu bojowego, a w części przechowywane są narzędzia osoby odpowiedzialnej za czystośc Nawojowej Góry. 

Ze wzgędu na niewyjaśnioną kwestię własności działki wraz z zabudowaniami, OSP Nawojowa Góra nie może w pełni korzystać  z tego budynku, jednak czujemy się za niego odpowiedzialni i dbamy o porządek wokół niego, wykonujemy drobne prace zabezpieczające itp.

Niemniej jednak nasza remiza ciągle wymaga ulepszeń i remontów. Kolejnym projektem, jaki mamy zamiar zrealizować jest termomodernizacja polegająca na ociepleniu ścian zewnętrzych wraz z wykonaniem elewacji. Ocieplenia wymaga też dach. Miejmy nadzieję, że w niedługiej przyszości uda nam się doprowadzić nasze plany do realizacji.

(W przyszłości postaramy się wzbogacić jeszcze ten dział).

Dołącz do nas
Google+