OSP Nawojowa Góra

Nadrabiamy zaległości - podsumowanie roku 2013

Niestety w ostatnim czasie nasza strona internetowa została zaniedbana za co z góry przepraszamy wszystkich, którzy śledzą nasze poczynania za jej pośrednictwem. Od tej pory będzie mogło być już tylko lepiej więc mimo, że minął już cały miesiąc od zakończenia ubiegłego roku, zamieszczamy podsumowanie roku 2013 aby nadrobić zaległości...

STYCZEŃ, LUTY:

Dla naszych strażaków były to miesiące spokojne lecz pracowite. Nasza jednostka nie była wzywana do żadnych zdarzeń więc druhowie wykorzystali ten czas na porządki i niezbędne prace. Na początek po wielu miesiącach planów i przygotowań zamontowane zostało centralne ogrzewanie przez firmę ArSen. Instalacja C.O. w remizie OSP Nawojowa Góra składa się z 12 grzejników płytowych, ponad 100 m.b. rur miedzianych oraz kotła gazowego DeDietrich. Następnie w trzech pomieszczeniach (szatni, kuchni i łazience) została wymieniona instalacja elektryczna przez naszych druhów. Następnie podjęta została decyzja o remoncie kuchni. W związku z tym na podłodze zostały położone panele podłogowe przez firmę Derynio Parkiet, zostały pomalowane ściany i ułożone zostały płytki przez naszych druhów z pomocą Pana Jana Zientary . Stare szafy na zastawę i dokumenty zostały wymienione na nową z pomocą firmy Meble-Tom. Nie obyło się też bez przykrości… awarii uległa syrena alarmowa w której spalił się silnik. Po raz kolejny dzięki zaangażowaniu naszych druhów i pozyskaniu zastępczej syreny z UM została ona wymieniona. Kolejnym jakże ważnym wydarzeniem w tych miesiącach a dokładniej w Lutym było Walne Zebranie Sprawozdawcze na którym m.in. zostały przedstawione sprawozdania z roku ubiegłego, przedstawiono plany na rok 2013 i wybrano nowego członka Komisji Rewizyjnej w związku ze śmiercią dotychczasowego Przewodniczącego KR. Na początku roku druhowie naszej jednostki rozpoczęli również Kampanię ”1% dla OSP”…

MARZEC:

Tak jak w miesiącach wcześniejszych w Marcu nasza jednostka nie była alarmowana ale nie był to miesiąc bezczynności. W drugim tygodniu Marca zostało wymienione ogumienie w wozie bojowym ponieważ wcześniejsze pamiętało jeszcze zjazd wozu z taśmy produkcyjnej w Starachowicach. 6 sztuk nowych opony zostało zakupione z Agencji Mienia Wojskowego o/Poznań. Wszystkie koszty pokrył Urząd Miasta i Gminy Krzeszowice. Drugim lecz tym razem smutnym wydarzeniem które trzeba odnotować z 3 miesiąca roku jest odprowadzenie do miejsca wiecznego spoczynku naszego zasłużonego druha, wieloletniego Naczelnika OSP Nawojowa Góra, Edwarda Skotnickiego. W pogrzebie oprócz druhów z naszej jednostki uczestniczyli również druhowie z OSP Sanka, OSP Krzeszowice, OSP Tenczynek, OSP Rudno, OSP Wola Filipowska, OSP Miękinia i OSP Żbik. Uroczystości pogrzebowe uświetnił udział pocztów sztandarowych, szpaler strażaków, sygnały wozów bojowych i syreny alarmowej oraz odegrana na trąbce "Cisza". W imieniu OSP Nawojowa Góra pożegnalną mowę wygłosił Wiceprezes i Zastępca Naczelnika - druh Sylwester Nawała.

KWIECIEŃ:

W Kwietniu po raz pierwszy ruszyła ”nowa” wymieniona syrena o której wcześniej wspominaliśmy. Dyżurny SKKM w Krakowie zadysponował naszą jednostkę do usunięcia drzewa zagrażającego budynkowi mieszkalnemu przy ulicy Sportowej w Nawojowej Górze. Po przybyciu na miejsce okazało się jednak, że sytuacja w brew pozorom nie jest tak zła i nasze działanie zakończyło się jedynie na poinstruowaniu właściciela posesji o krokach jakie powinien poczynić aby zgodnie z prawem usunąć drzewa na posesji. Następnym wydarzeniem w tym miesiącu było zdemontowanie pługu z naszego wozu lecz to jednak nie koniec wydarzeń w miesiącu. 22 Kwietnia drugi raz w tym roku rozległ się alarm. Nasza jednostka została zadysponowana do pożaru traw przy ul. Winnica, z którym jednak szybko się uporali. Następnie 26 dnia dwukrotnie rozległ się dźwięk naszej syreny (pierwszy raz około południa, drugi wieczorem) i dwukrotnie od Dyżurnego SKKM w Krakowie nasi druhowie usłyszeli dyspozycję "Pożar przy ulicy Prochownia w Nawojowej Górze". Były to pożary dzikiego wysypiska z którymi nasi druhowie walczyli po kilka godzin w gęstym dymie…

MAJ:

Dla naszych strażaków rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej w ich intencji. Następnie wydarzeniem wartym odnotowania jest uczestnictwo naszej jednostki w Gminnym Dniu Strażaka zorganizowanym na rynku w Krzeszowicach. Odbyły się tam m.in. pokazy, zabawy i przejazd wozów strażackich jednostek OSP z Gminy Krzeszowice. Tydzień później nasi druhowie przeprowadzili zbiórkę pieniężną pod Kościołem Parafialnym w Nawojowej Górze. Z otrzymanych datków zdecydowano zamontować system powiadamiania SMS w celu jeszcze lepszego alarmowania naszych druhów. Na tym nie poprzestano… w maju nasi strażacy przeprowadzili również obcinkę drzew przy drogach na terenie Sołectwa. W miejscach gdzie zobaczyć można było nasz wóz słychać było dźwięk pilarek spalinowych, widać było strażaków zamiatających liście i obcinających gałęzie. Nasi druhowie miesiąc zakończyli uczestnictwem w Procesji Bożego Ciała. Jak corocznie na placu alarmowym został zrobiony jeden z czterech ołtarzy. Oprócz tego na czele procesji dostrzec można było trzech druhów niosących sztandar jednostki, następnie młodych strażaków niosących figurkę Św. Floriana oraz strażaków niosących baldachim. Kilku druhów zajęło się również zabezpieczeniem procesji poprzez kierowanie ruchem…

CZERWIEC:

Był głównie zdominowany przez powodzie i podtopienia związane z nawałnicą jaka nawiedziła nasza gminę. Nasi druhowie aż 14 razy wyjeżdżali do zdarzeń związanych z ratowaniem mienia przed wodą. Kilka razy było to pompowanie wody, kilka razy zabezpieczenie mienia workami z piaskiem. Wszystkie te zdarzenia kosztowały naszych druhów wiele sił i wymagały wiele godzin spędzonych w przemoczonych mundurach ale nikt nie narzekał. Oprócz tego nasi druhowie w czerwcu zostali zadysponowani do kolizji drogowej na ”Krajowej 79” oraz do pożaru domu w Krzeszowicach. W obydwu tych przypadkach obecne były zastępy z JRG 3 w Krakowie jak i inne zastępy jednostek OSP z terenu Gminy Krzeszowice. W czerwcu zorganizowany został także Dzień Dziecka ”Strażacy Dzieciom”. W organizacji oprócz druhów pomogli: Sołtys Klaudia Węgrzyn, Rada Sołecka w Nawojowej Górze, Radny Rady Powiatu Krakowskiego Jan Węgrzyn, KGW w Nawojowej Górze, Hufiec ZHP Krzeszowice oraz "Zielone Przedszkole". Nasi strażacy odnotowali także jeden fałszywy alarm.

LIPIEC:

Najspokojniejszy miesiąc w roku, brak wyjazdów, brak remontów… po prostu spokój ;)

SIERPIEŃ:

Rozpoczęliśmy uczczeniem 69 Rocznicy Powstania Warszawskiego. O godz. 17:00 tak jak w innych jednostkach w kraju na minutę rozległ się dźwięk naszej syreny dla oddania hołdu walczącym w Powstaniu. Również w sierpniu nasz poczet sztandarowy uczestniczył w kolejnej rocznicy. Z okazji 93. Rocznica Bitwy Warszawskiej odbyła się Msza Święta i uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości w Nawojowej Górze. W sierpniu nasi strażacy uczestniczyli w rozbiórce zawalonego dachu na budynku który rok wcześniej spłonął. W tym miesiącu nie obyło się bez problemów… awarii uległ system łączności z SKKM w Krakowie. Problem szybko jednak został rozwiązany. Wymienione zostały przewody antenowe, antena została przeniesiona na komin, w wozie bojowym została wymieniona radiostacja i antena… wszystko zaczęło działać bez zarzutów… ;) W sierpniu także o naszej jednostce został zamieszczony artykuł na stronie STRAŻACKI.PL oraz nasi druhowie zorganizowali bramę weselną dla córki Naczelnika i zarazem byłej druhny naszej jednostki Anity.

WRZESIEŃ:

Jak praktycznie każdy miesiąc pracowity… Na początek pomogliśmy w napełnieniu basenu z wodą prawie 10 tys. Litrów na Pikniku Rodzinny na terenie Szkoły Podstawowej w Nawojowej Górze. Następnym wydarzeniem był udział naszych strażaków w I Olimpiadzie Sportowo-Pożarniczej w Szczawnicy gdzie nasi druhowie zajęli -- miejsce. Kolejnym wydarzeniem była kontrola gotowości operacyjnej przeprowadzona przez zespół inspekcyjny z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie i zostaliśmy ocenieni na poziomie ”dobrym”.

PAŹDZIERNIK, LISTOPAD, GRUDZIEŃ:

Te ostatnie 3 miesiące roku można podsumować jednym słowem: ELEWACJA. Głównie na tym skupiła się uwaga naszych druhów. Lecz oprócz tego nasi druhowie uczestniczyli w ćwiczeniach bojowych w Sance, w zabezpieczeniu miejsca wypadku na Drodze Krajowej 79, pożarze mieszkania w Krzeszowicach na ul. Długiej oraz odebrano 3 nowe komplety umundurowania bojowego. Otrzymaliśmy także agregat prądotwórczy oraz zmodernizowaliśmy syrenę alarmową.

Oprócz tych wydarzeń na przestrzeni całego roku otrzymaliśmy sporo sprzętu niezbędnego w akcjach ratowniczo-gaśniczych oraz w szkoleniach naszych druhów.

Dołącz do nas
Google+