OSP Nawojowa Góra
Nawałnica nad Krzeszowicami

Nawałnica nad Krzeszowicami

W ostatnim czasie nad naszą okolicą miały miejsce obfite ulewy. Wezbrane potoki, zalane piwnice i podtopione budynki to ogromne wyzwanie dla Naszych Strażaków.

W poniedziałek, kilka minut przed godziną 21:00 nasza jednostka została zadysponowana do usuwania skótków obfitych opadów deszczu na terenie Gminy Krzeszowice. Początkowo zastęp udał się do Krzeszowic, gdzie na ulicy Bandurskiego woda wdarła się do piwnic budynków mieszkalnych. Po ponad godzinie działań i opanowaniu sytuacji, Oficer Dyżurny polecił naszym Druhom udać się na ulicę Leśną w Krzeszowicach, na granicy z Nawojową Górą, gdzie wylała rzeka Krzeszówka, a wezbrana woda podchodziła pod domy jednorodzinne. Działały już tam od jakiegoś czasu inne zastępy z Gminy Krzeszowice, ale także z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr. 3 Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz z Gmin Czernichów i Michałowice. Strażacy przez kilka godzin nosili worki z piaskiem i układali je wzdłuż ścian domów, aby ochronić je przed wodą. Gdy już jednak poradzili sobie z opanowaniem żywiołu, okazało się, że ich pomoc potrzebna jest w Tenczynku. Należało tam zabezpieczyć staw Wroński, którego wody wymknęły się spod kontroli. Działania zakończono po godzinie 2 w nocy.

Następny dzień, a więc wtorek, upłynął naszym strażakom na prowadzeniu dyżuru w remizie. O godzinie 11:30 zostali oni zadysponowani telefonicznie przez Komendanta Gminnego Mieczysława Odrzywołka do odpompowania wody z piwnicy budynku jednorodzinnego. To niby proste zadanie zajęło nam prawie 2 godziny. Pozostała część dnia upłynęła na szczęście spokojnie. 

 

Wyjazd alarmowy 05/2013 i 06/2013

Dołącz do nas
Google+