Nasza jednostka została powołana na terenie Krakowa, przede wszystkim do prowadzenia Muzeum Ratownictwa w Krakowie. Jest to jedyna tego placówka w Polsce która zajmuje się ratownictwem jako całością. Wśród zbiorów mamy zabytkowe pojazdy ratownicze tj. Ambulanse, pojazdy pożarnicze czy radiowozy Policji.

O Muzeum

Muzeum Ratownictwa, jako jedyne w Polsce, gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego oraz, szeroko rozumianym ratownictwem, także pożarniczym oraz historią policji. Jest prowadzone przez Ochotniczą Straż Pożarną „Muzeum Ratownictwa” w Krakowie, a działa na podstawie Regulaminu uzgodnionego z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory udało się pozyskać do muzeum ponad 30 pojazdów ratowniczych, w tym karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy Policji/MO, kadłub śmigłowca ratowniczego „Sokół” oraz wyposażenie, mundury, stare mapy, dokumenty i modele – pojazdów, statków powietrznych itp. Muzeum zostało otoczone Honorowym patronatem Ministra Zdrowia, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie.

Od kilku lat współpracujemy z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, gdzie prezentowane są niektóre pojazdy z naszych zbiorów, Muzeum Niepołomickim, Zespołem Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni, której uczniowie pomagają przywrócić blask naszym muzealnym pojazdom, oraz z klubem miłośników polskiej motoryzacji – FSO Motoklub Polska.

Dołącz do nas
Google+